Prečo používame kvasinky vo víne alebo v pive?
Bez kvasiniek nie je víno ani pivo. Počas procesu výroby vína alebo varení piva kvasinky menia cukry z hrozna alebo sladu do alkoholu. Kvasinky pomocou svojich vnútorných enzýmov premieňajú nearomatické zlúčeniny na aromatické, a tým dotvárajú charakter vína.
Koľko druhov pivovarských kvasiniek existuje?
Existujú dva hlavné typy pivovarských kvasiniek: kvasinky spodného kvasenia, Saccharomyces uvarum, a kvasinky vrchného kvasenia, Saccharomyces cerevisiae. Princíp ich fungovania je rovnaký, premieňajú cukry na alkohol.
Ako kvasinky ovplyvňujú chuť vína alebo piva?
Pokiaľ ide o víno, enológovia starostlivo vyberajú špecifické kmene s cieľom maximálne odkryť vône prítomné v hrozne rešpektujúc jeho odrodu a pôvod. Kvasinky pomocou svojich vnútorných enzýmov premieňajú nearomatické zlúčeniny na aromatické, a tým dotvárajú charakter vína.
Pokiaľ ide o pivo, kvasinky premieňajú cukry prítomné vo fermentačnej nádrži na alkohol. Každý z oboch hlavných druhov pivovarských kvasiniek produkuje rôzne chute, ktoré sú charakteristické ako pre pivá spodného (prevláda chmeľová chuť), tak pre pivá vrchného kvasenia (prevláda ovocná chuť).